KAKO DA NA NAJBOLJI NAČIN ISKORISTIŠ CHATGPT ?
ChatGPT lansiran je u decembru prošle godine. U januaru 2023. imao je već 100 miliona korisnika i titulu – najbrže rastuća aplikacija svih vremena.
I to nije slučajno.
ChatGPT je svestran i sposoban da razume složena pitanja i uputstva. Predstavlja idealan alat za ljude koji traže odgovor na, praktično, bilo koje pitanje.
Većina ljudi ga koristi baš kao i Google – tako što unese ključnu reč i nada se spektakularnom odgovoru.
Međutim, to sigurno nije način da se iskoristi njegov pun potencijal, a ni dobije priželjkivan rezultat.
U ovom blog postu objasnićemo ti kako da koristiš tehnologiju i dobiješ tekst kakav želiš ili bar blizu onoga što želiš.
Savet 1: NEKA TVOJ ZAHTEV BUDE OSMIŠLJEN
Jedan od najboljih načina za dobijanje vrednog sadržaja od ChatGPT-a je precizno koncipiranje zahteva. Zato je važno da, s jedne strane, izbegavaš previše jednostavna uputstva, a s druge strane, da težiš specifičnostima.
Dobro osmišljen zahtev ima tri komponente:
- Radnja – jasno navedi koji zadatak želiš da izvrši (npr. pisanje teksta, kritika književnog dela).
- Format – odredi u kom formatu želiš da bude napisan tekst (npr. esej, nacrt, bullet point)
- Stil – definiši stil (npr. naučni, novinarski, kreativni). Možeš, recimo, tražiti i da piše kao neka javna ličnost ili pisac
Evo primera: „Napiši članak o tome kako da povećam broj pratilaca na TikTok-u, formatiraj ga u bullet point-e i napiši ga kao da si marketinški stručnjak za TikTok“
Pravljenjem osmišljenih zahteva, navodiš ChatGPT da isporučuje prilagođen i koristan sadržaj.
Savet 2: DODELI ULOGU CHATGPT-u
Tretiraj ChatGPT kao svog sveznajućeg pomoćnika za pisanje, tako što ćeš mu dodeliti relevantnu ulogu. Koristi instrukcije poput: „Ti si [zanimanje], a tvoj zadatak je da [napiši šta očekuješ]“.
U zavisnosti od tvojih potreba, možeš mu dodeliti ulogu advokata, književnog urednika, izdavača, profesora.
Evo primera: „Ti si profesor kreativnog pisanja na Harvardu. Oceni moje pisanje i daj mi savete kako mogu da ga poboljšam.”
Dodeljivanjem odgovarajuće uloge od ChatGPT-u možeš dobiti dragocenu pomoć i uvide.
Savet 3: PREVAZIĐI NEDOSTATAK INSPIRACIJE
Kada se suočiš sa nedostatkom inspiracije ili ne znaš u kom pravcu da kreneš s pisanjem, ChatGPT može da ti pomogne.
Napiši mu svoju temu i zamoli ga da ti predloži nekoliko ideja za pisanje. Isto tako, ako si napisao/la tekst do pola i potrebna ti je inspiracija da ga završiš, nalepi postojeći tekst i zamoli ChatGPT da nastavi sa pisanjem tamo gde si ti stao/la.
Ova vrsta interakcije sa ChatGPT-om može ti dati ideje i pružiti jasnoću kada si pred nekim kreativnim izazovom.
Savet 4: PONAVLJAJ I SARAĐUJ
Ne očekuj savršen rezultat odmah. Budi spreman/na da ponavljaš i sarađuješ sa AI.
Prilagođavaj i ponavljaj svoje zahteve. Trudi se da daješ što jasnija i detaljnija uputstva.
Saradnja sa ChatGPT može da izgleda kao dva koraka napred – jedan korak nazad, ali isto tako može dati odličan rezultat.
Prateći ova 4 saveta, možeš iskoristiti mogućnosti veštačke inteligencije da poboljšaš svoje pisanje na različitim projektima i za različite svrhe. Imaj na umu da je ChatGPT tvoj pomoćnik, spreman u svakom trenutku da ti pomogne da napraviš tekst prilagođen tvojim potrebama.
I TO NIJE SVE…
ChatGPT ti može pomoći i prilikom učenja. Možeš mu postavljati pitanja, a on će ti pružiti dodatne informacije, objašnjenja ili čak ponuditi dodatne resurse da bolje razumeš gradivo.
Ako učiš programiranje, ChatGPT može pružiti savete, objašnjenja i rešenja za određene probleme s kodom.
ChatGPT ti može pomoći prilikom vežbanje jezika. Kada učiš strani jezik, možeš koristiti ChatGPT za konverzaciju ili postavljanje pitanja vezanih za gramatiku i nepoznate reči.
Možeš ga koristiti i kao savetnika za organizaciji vremena i učenja, ili ga pitati za savet kako da se nosiš sa stresom.
Ipak ne zaboravi!!!
ChatGPT nije savršen i može pružiti i netačne informacije .