UČENICI III GODINE POSETILI ETNOGRAFSKI MUZEJ

UČENICI III GODINE POSETILI ETNOGRAFSKI MUZEJ

U okviru nastave srpskog jezika, učenici III godine, posetili su Etnografski muzej, jedini muzej čisto etnografskog tipa u Srbiji.

Zajedno sa nastavnicom srpskog jezika obišli su stalnu postavku – „Narodna kultura Srba u XIX i XX veku“.  

Na časovima maternjeg jezika, učenici su pažljivo analizirali ključne teme i likove u delu „Nečista krv“, velikog srpskog pisca Bore Stankovića. A nakon toga, unapredili su svoje razumevanje književnosti odlaskom u Etnografski muzej.

Ovakav metod, koji je spoj književnosti i kulturne baštine, omogućio je učenicima da dublje razumeju „Nečistu krv“. I ne samo to…

Već i da se detaljnije upoznaju sa svakodnevnim životom ljudi tog doba.

Pored toga, poseta izložbi pružila je učenicima priliku da upoznaju bolje svet svojih predaka i saznaju više o životu Srba u XIX i XX veku.

Muzejsku postavku čini preko 5.000 predmeta. Učenici su videli svečane narodne nošnje s kraja XIX i početka XX veka i alate koji su korišćeni za zemljoradnju, stočarstvo i ribolov. Poseban utisak na njih su ostavile postavke u vitrinama, koje dočaravaju svakodnevni život porodice za Uskrs, Badnje veče i slavu.  

 

Muzej 20240131152141

 

ETNOGRAFSKI MUZEJ  – ISTORIJA SRPSKE KULTURE

Mislim da je važno da svaki mlad čovek dođe na stalnu postavku u Etnografski muzej. Zato što je Etnografski muzej svedočanstvo vremena koje je prošlo, a koje je utkano u svakog od nas. I zato što ovaj muzej čuva stvari koje su nas vekovima oblikovale da budemo ono što danas jesmo. Tu se nalazi nošnja koju je neki naš  pra predak nosio, nakit za kojim je možda naša baka čeznula. Tu se nalaze i  prastare sprave kojima su naši stari prehranjivali svoju decu da bismo danas postojali mi – kaže naša učenica.

 

Muzej E 20240131152253

 

Mi, kao škola, nastavićemo da organizujemo ovakve aktivnosti. Znamo da su važne za obrazovanje, jer proširuju vidike učenika i podstiču ih da razmišljaju izvan okvira učionice.

Pored toga, predstavljaju najbolji način da mladih ljudi razviju ljubav prema umetnosti i sretnu se sa važnim delima, slikarima i tradicijom.

 

Return To Top

Gimnazija Stefan Nemanja