ŠTA RODITELJI TREBA DA ZNAJU O JUUL-u?

ŠTA RODITELJI TREBA DA ZNAJU O JUUL-u?

JUUL (elektronska cigareta) iako prvobitno dizajniran kao alternativa za odrasle pušače, postao je brzo jedna od najpopularnijih e-cigareta na tržištu i stekao kultni status među tinejdžerima i mladima.

Pored nikotina JUUL sadrži i različite ukuse, poput manga i mente. 

JUUL ima i elegantan dizajn koji se dopada mladima, a mnogim kritičarima JUUL izgleda kao da bi mogao biti Eplov proizvod.

Samo na Instagramu postoji više od 50.000 postova sa heštegom #JUUL.

Generalno upotreba različitih e-cigareta među mladima dostigla je nivo epidemije i e-cigarete su najčešće korišćeni duvanski proizvod među mladima već nekoliko godina zaredom.

 

ŠTA JE  JUUL?

JUUL je uređaj na baterije koji pretvara tečnost u paru. Napravljen je tako da oponaša iskustvo cigarete.

JUUL se može puniti. Ima elegantan i privlačan dizajn (liči na USB) što omogućava mladima da ga uključe u svoj laptop i napune ga. Baš zato mnogi roditelji i nastavnici ne prepoznaju JUUL.

S obzirom na to da nema karakterističan miris koji cigarete imaju, JUUL olakšava tinejdžerima i da ga sakriju i da “džuuluju” kad god požele. Ne samo da ih koriste u učionicama, hodnicima, toaletima, autobusima, već ih dele i sa svojim prijateljima.

Kada puši JUUL, korisnik udiše paru, koja pruža ukus pun nikotina, ali nema dima i duvana tradicionalne cigarete.

Pošto umesto dima izlazi para, ljudi – posebno tinejdžeri i mladi – veruju da je JUUL bezbedniji od običnih cigareta. Međutim, istina je da jedna JUUL kapsula ima istu količinu nikotina kao i jedna kutija cigareta.

 

ZDRAVSTVENI RIZICI KOJE BI TREBALO SVI DA ZNAJU

Nadzor nad proizvodnjom JUUL-a niko ne obavlja i mnogi mladi nisu svesni opasnosti koje su povezane sa korišćenjem elektronskih cigareta. Oni uglavnom veruju da samo udišu kul, aromatizovanu paru i ništa više. Ali, to što njihova pluća apsorbuju nikada nije samo para.

Mnoge e-cigarete, uključujući JUUL, sadrže akrolein, sastojak koji izaziva nepovratno oštećenje pluća, kao i soli nikotina, za koje se tvrdi da mogu još lakše izazvati zavisnost od tradicionalnih cigareta.

Brojne studije pokazuju da korišćenje JUUL-a može pogoršati astmu, izazvati iritaciju pluća i oštetiti vitalne ćelije imunog sistema.

Kada povučete “dim” iz JUUL-a, broj otkucaja srca i krvni pritisak se povećavaju, što može dovesti do problema sa cirkulacijom i povećati rizik od srčanog udara ili srčanih bolesti.

Korišćenje JUUL-a takođe negativno utiče na pamćenje, koncentraciju, učenje, samokontrolu i raspoloženje.

 

JUUL JE SVE POPULARNIJI

Bilo da je u pitanju menta ili mango, duvanska industrija već decenijama koristi različite ukuse kako bi privukla mlade i upravo su ukusi, navodi se u istraživanjima, najčešći razlog zašto mladi eksperimentišu sa e-cigaretama.

Statistika kaže da je pušenje među tinejdžerima na najnižem nivou ikada, ali sa JUUL-om i drugim e-cigaretama potpuno nova generacija ljudi postaje navučena na nikotin.

Kompanija koja proizvodi i prodaje JUUL nedavno je premašila tržišnu vrednost od 10 milijardi dolara, brže od bilo koje kompanije — uključujući i Fejsbuk .

 

KAKO DA RAZGOVARATE SA VAŠIM TINEJDŽEROM?

Pošto toliko dece eksperimentiše sa “džulovanjem”, važno je da odvojite vreme i razgovarate sa svojim tinejdžerom o rizicima, kao i da mu date savete kako da se odupre pritisku vršnjaka.

Evo nekoliko ideja za pokretanje razgovora na ovu temu:

 

1. INFOMIŠITE SE

Što više znate o “džulovanju” to će vam biti lakše da odgovorite na pitanja vaših tinejdžera i istaknete rizike. Sa druge strane, ako pristupite ovom razgovoru bez mnogo znanja o “džulovanju”, uključujući i način na koji se ova reč izgovara, vaša deca će verovatno ignorisati to što imate da kažete.

 

2. IZBEGAVAJTE DRŽANJE PREDAVANJA

Previše često roditelji govore stvari poput: “Ne koristi elektronske cigarete. Loše je za tebe ili “Pušenje e-cigareta izaziva rak pluća.”  Iako su ovo činjenice, zbog ovakvih izjava deca će verovatno prestati da vas slušaju

Umesto toga, bolje je da postavite uopšteno pitanje poput: “Da li dosta dece u tvojoj školi koristi elektronske cigarete?” Jednom kada započnete razgovor o tome, dobićete bolji uvid u to šta oni znaju ili misle o JUUL-u. Onda možete početi da delite sa njima informacije o štetnosti e-cigareta na neformalan način, kroz razgovor.

3. SASLUŠAJTE IH

Iako mnogi tinejdžeri možda nisu zainteresovani da isprobaju JUUL, neki će doživeti pritisak vršnjaka, posebno ako očajnički žele da se uklope u društvo. Slušajte izazove sa kojima se suočavaju.

Ako su probali elektronske cigarete, pokušajte da razumete njihove razloge za to. “Džulovanje” možda ima veze sa koristima za koje veruju da će imati u društvu. Ako je to slučaj, uzdržite se od toga da im kažete da pronađu nove prijatelje. Iako je to dugoročno gledano dobar savet, pomisao na ovo može biti zastrašujuća za tinejdžere koji, kao što i samo znate, pridaju veliki značaj svojim prijateljima.

 

4. POTRUDITE SE DA IH RAZUMETE

Ako saznate da prijatelji vašeg deteta koriste e-cigarete ili “džuluju” ili da je vaše dete probalo JUUL, nemojte burno reagovati. Ostanite mirni i pokušajte da razumete zašto se to dešava. Razumevanje njihove perspektive pomoći će vam da znate kako da reagujete na situaciju.

 

5. PREPOZNAJTE OKIDAČE

Trebalo bi da popričate sa vašim detetom o „okidačima“. To su stvari koje teraju vaše dete da poželi da “džuluje.” Možda su u pitanju ljudi, mesta, mirisi, hrana ili druge stvari. Pomozite svom detetu da izbegava ove okidače, jer tako će lakše prestati..

 

6. RAZUMITE SIMPTOME 

Vaš tinejdžer će se ponekad bez JUUL-a osećati da je u krizi i želeće sasvim sigurno da se vrati starim lošim navikama. Sve je to normalno. Važno je da tada budite tada podrška i ponudite ohrabrenje i pomoć.

Podsetite svog tinejdžera da su simptomi odvikavanja najgori tokom prvih nekoliko dana nakon prestanka i da će se osećati bolje čim nikotin napusti telo.

Predložite odlazak u šetnju ili na trčanje ili novi hobi poput pravljenja narukvica, slikanja, grnčarije, vođenja dnevnika ili crtanja.

Podstaknite svog tinejdžera da preuzme aplikacije koju su napravljene kako bi pomogle mladima da kontrolišu svoj nagon za e-cigaretama.

 

 

Return To Top

Gimnazija Stefan Nemanja