RADIONICA: ZDRAVA ISHRANA I ADOLESCENTI

RADIONICA: ZDRAVA ISHRANA I ADOLESCENTI

Najbolji način da adolescenti shvate koliko je zdrava ishrana presudna za  zdravo telo i duh je da se sa njom neposredno upoznaju. Zbog toga smo pozvali u goste lekara, endokrinologa Sašu Tomića.

Na radionici, na kojoj je bilo 70 učenika, doktor Saša Tomić je objasnio našim učenicima šta je pravilna i zdrava ishrane i naučio ih kako da prepoznaju  koje to pogrešne navike u ishrani imaju.

 

DEVOJČICAMA JE POTREBNO VIŠE GVOŽĐA

Ishrana u pubertetu mora da bude kompletna, bogata proteinima, vitaminima, mineralima i kalorijama, koje su neophodne za normalan rast i razvoj. To znači da ishrana mladih treba da sadrži više džigerice, jaja, svežeg povrća i suvog voća. Posebno devojčice treba da unose više namirnica bogatih gvožđem, koji je važan sastojak krvi, a koja se gubi kroz menstruaciju.  Osim toga, važno je i kako se jede. Dan treba da počne obilnim doručkom koji će obezbediti dovoljno energije za dnevne aktivnosti. Ako se preskače doručak, u  toku podneva se javlja umor, iznemoglost i pad koncentracije – objasnio je doktor Tomić.

 

Zdrava Ishrana Glavna Glavna (medium) 20221104103818
Endokrinolog Saša Tomić objašnjava našim učenicima principe zdrave ishrane

 

LJUDI PRETERUJU SA HRANOM

Pravilna i zdrava ishrana, kako je objasnio naš gost,  podrazumeva pravilan raspored obroka, raznovrsnost namirnica, uravnotežene obroke u smislu odnosa unetih hranljivih materija. Osim pravilne i raznovrsne ishrane za očuvanje zdravlja bitna je i svakodnevna fizička aktivnost i dovoljan unos tečnosti.

Ljudi su skloni da preteruju sa hranom, jer ko provede dan sedeći, njegovom telu neće trebati tih propisanih 2.000 kalorija, jer mu je za rad svih organa potrebno tek nešto više od 1.000 kalorija. Međutim, ko trenira, na 2.000 treba da doda još 600 kalorija iz hrane i pića – rekao je naš gost.

 

ZDRAVA ISHRANA KROZ PRIMER ŠAKE

Učenici kažu da im je radionica „Pravilna ishrana i poremećaji ishrane kod adolescenata“ i te kako bila korisna, ali i da ih je motivisala da se više trude i usvoje zdrave navike.

Jako mi se dopalo što smo imali priliku da čujemo preporuke od lekara i što smo dobili praktične i korisne savete na jedan zabavan način. Recimo, kako da iskoristimo svoju šaku da pravilno odredimo veličinu porcije – kaže naš učenik.

 

ŠTA JE TO OTKRIO DOKTOR SAŠA TOMIĆ?

  1. Nokat na palcu – kada kuvamo, sipamo ulje u šerpu ili tiganj u količini koja odgovara veličini našeg nokta na palcu.
  2. Palac – kada sipamo ulje u salatu ili mažemo kikiriki puter merna jedinica nam je palac.
  3. Šaka – voćka i koštunjavi plodovi koji nam stanu u šaku smatraju se jednom, dovoljnom porcijom.
  4. Dlan –  parče mesa ili parče ribe veličine dlana sasvim su dovoljni za jedan obrok.
  5. Pesnica – koliko da pojedemo integralnih žitarica i integralnog hleba po porciji  najbolje ćemo odrediti veličinom pesnice.
  6. Dve šake – povrće u svim oblicima (sveže ili termički obrađeno)

 

ZDRAVA ISHRANA – ŠTA JE NAJVAŽNIJE?

Svi uz minimalan trud možemo napraviti značajne pomake na bolje i imati zdraviji i kvalitetniji život.

 

 

Return To Top

Gimnazija Stefan Nemanja