RADIONICA PROFESIONALNE ORJENTACIJE ZA MATURANTE

RADIONICA PROFESIONALNE ORJENTACIJE ZA MATURANTE

Neka deca od „malih“ nogu znaju čime će se baviti. Neki se za buduće zanimanje odlučuju na osnovu talenta koji imaju ili ljubavi prema određenom poslu. Ipak, čini se, najveći je broj neodlučnih i nedovoljno informisanih, koji imaju manje ili veće poteškoće u donošenju odluke o budućem zanimanju.

Upravo zbog toga smo, u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje, organizovali radionicu profesionalne orjentacije za maturante.

Tokom prvog dela radionice profesionalne orjentacije psiholozi su sa maturantima razgovarali o važnosti pravilnog izbora fakulteta, ali i ukazali na posledice pogrešnih izbora i objasnili kako odabir fakulteta utiče na buduću karijeru.

Ali ne samo to. Učenici su čuli i:         

  • gde sve mogu da se informišu o zanimanjima
  • kakvu ulogu imaju roditelja u izboru zanimanja i fakulteta
  • koje su to najčešće greške u izboru fakulteta i zanimanja
  • koliki je značaj alternativa u izboru fakulteta i zanimanja

 

U drugom delu radionice za profesionalnu orjentaciju, učenicu su radili test  „Interesovanja i sklonosti – tip ličnosti kojem pripadam“. Nakon testiranja, svaki učenik dobio je izveštaj u kome piše kakve je rezultate postigao, u čemu je uspešan, u čemu nije.

Bilo je i učenika koji su pokazali interesovanje za neko zanimanje, ali za njega nisu pokazuje odgovarajuće sposobnosti. Ti učenici su dobili jasna uputstva koje bi to sposobnosti morali da pojačaju.

Recimo, da više vežbaju  matematiku ili da idu na pripreme, ako je umetnost ili arhitektura u pitanju.  

–  Radionica profesionalne orjentacije bila nam je veoma zanimljiva. Imali smo priliku da dobijemo korisne informacije o različitim profesijama i uslovima za upis na fakultete. Zahvaljujući ovoj radionici možemo da donesemo odluku o svojoj budućoj karijeri racionalno i informisano – rekao je jedan maturant.

 

Treća 20231216223638

 

ZAŠTO SMO ORGANIZOVALI RADIONICU PROFESIONALNE ORJENTACIJE?

  • Da pomognemo učenicima da na kraju srednje škole naprave realan izbor o nastavku svog školovanja.
  • Da pokažemo učenicima koji su to koraci u procesu donošenja odluke i podučimo ih tehnici odlučivanja.
  • Da pomognemo učenicima da uvide povezanost između nekih obrazovnih profila i zanimanjima u okviru oblasti rada.
  • Da podstaknemo učenike na  ličnu odgovornost za profesionalnu karijeru. 

 

Return To Top

Gimnazija Stefan Nemanja