Pozorište i film kao lekcije o odrastanju
25. 05. 2026.
Učenici Gimnazije „Stefan Nemanja“ imali su priliku da kroz predstavu i filmsku projekciju sagledaju teme koje se tiču njihovog odrastanja. Kroz školske aktivnosti van učionice, učenici prve i druge godine spojili su umetnost i obrazovanje.
Učenici I godine na predstavi „Je l’ imaš gram?“
Učenici prve godine gledali su pozorišnu predstavu „Je l’ imaš gram?“, nastalu po motivima knjige „Pitaj Alisu: Dnevnik jedne narkomanke“.
Predstava na snažan i emotivan način prikazuje izazove sa kojima se mladi danas suočavaju – pritisak okoline, potrebu za prihvatanjem i opasnosti koje nosi zavisnost.
Kroz priču o Alisi, tinejdžerki koja postepeno klizi u začarani krug zavisnosti, učenici su imali videli kako problem droga nije negde tamo, već nešto što se tiče svakog mladog čoveka koji odrasta danas.
Nakon predstave razgovarali su o važnim pitanjima odrastanja, donošenja odluka i odgovornosti prema sebi i drugima.
Školski bioskop: „Hajduk u Beogradu“
U okviru školskog bioskopa, učenici prve i druge godine gledali su film „Hajduk u Beogradu“.
Film prati dogodovštine Gligorija Pecikoze Hajduka, dečaka koji iz malog sela dolazi u Beograd i suočava se sa novim okruženjem, školom. Kroz priču smeštenu su prikazane teme prijateljstva, prilagođavanja, školskih dana i prvih ljubavi.
Glavni junak u novu sredinu dolazi kao odličan đak, sportista i odgovoran sin, ali ubrzo otkriva da odrastanje donosi i nepredvidive promene koje utiču na njegove odluke, odnose i pogled na svet.
Ova filmska projekcija bila je prilika da učenici kroz umetnost i savremeni filmski izraz razgovaraju o izborima koji oblikuju mladost.
Ovakve aktivnosti deo su nastojanja škole da učenicima približi kulturu i umetnost kao važne izvore učenja i ličnog razvoja.
