OTVORENA GRUPA ZA JAPANSKI JEZIK

OTVORENA GRUPA ZA JAPANSKI JEZIK

Učenici filološkog smera u Gimnaziji „Stefan Nemanja“, od ove školske godine, mogu da izučavaju japanski jezik, i to kao glavni, prvi strani jezik. Za učenje japanskog jezika predviđeno je, kao i za svaki izabrani prvi jezik, pet časova nedeljno.

Posle četiri godine učenja japanskog jezika i japanske istorije i kulture, na filološkom smeru, „japanolozi” mogu da razgovaraju sa Japancima i da se snađu u Zemlji izlazećeg sunca.

Tokom školovanja, đaci uspešno savladaju osnove pisanja na dva pisma – hiraganu i katakanu,  i nauče oko 500 ideograma.

Radi se po istom planu i programu, verifikovanom od Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, kao i u Filološkoj gimnaziji u Beogradu.

Japanski jezik se uči u malim grupama, od maksimalno 5 učenika. Pre svega, jer đaci nemaju puno prilike da se naviknu na japanski jezik kroz filmove i muziku, pa izučavanje japanskog jezika zahteva veću posvećenost i interakciju između učenika i nastavnika. 

 

NASTAVU DRŽE DIPLOMIRANI FILOLOZI 

Marija Rajić, menadžerka škole, kaže da Gimnazija „Stefan Nemanja“, od osnivanja 2007. prati svetska zbivanja u lingvistici.

Ono što je aktuelno u svetu pokušavamo da ponudimo i našim učenicima. Pratimo šta struka kaže i naša namera je da deci damo šansu da nauče što više jezika. Za nastavu angažujemo diplomce filoloških fakulteta ili izvorne govornike. Pored jezika koji se tradicionalno izučavaju u Srbiji, kao što su engleski, nemački, francuski, ruski, španski i italijanski, naši učenici imaju mogućnost da nauče i druge jezike kao što je, recimo, kineski ili turski. Sada smo otvorili i grupu za japanski jezik , koji govori 125 miliona ljudi na svetu – kaže Marija.

 

I za kraj, nekoliko zanimljivosti…

  • Iako Japanci imaju jedno od najkomplikovanijih pisama na svetu nemaju nepismenih ljudi.
  • Svoju decu uče čitanju u pisanju već od 3. godine.
  • Za razliku od pisma, gramatika japanskog jezika je jednostavna. Postoje osnovni elementi u rečenici koji se kombinuju, pa slaganje rečenica u japanskom deluje kao igra sa Lego kockicama. 

 

Return To Top

Gimnazija Stefan Nemanja