KOLIKO STE PISMENI?

KOLIKO STE PISMENI?

Možda razmišljate: “Umem da čitam i pišem… Naravno da sam pismen/a!”.

I to bi bilo tačno da ste, recimo, živeli u prvoj polovini XX veka.

Međutim, pismenost u XXI veku ima drugačije kriterijume, i oni se, verovali ili ne, razlikuju od države do države.

Danas, na Međunarodni dan pismenosti, ne možemo reći za čoveka da je pismen ako samo poznaje gramatičku i pravopisnu normu.  Ali možemo reći za reći za čoveka da je pismen ako ume da protumači i razume vreme u kojem živi, ako ima razvijeno kritičko mišljenje i ako ume da koristi računar i internet.

U nekim kulturama čak, svakog ko ne poznaje neki strani jezik smatraju nepismenim.

UNESCO preporučuje da se pismenima smatraju ljudi koji znaju da pročitaju, razumeju i napišu, pravopisno i gramatički tačno, jednostavan tekst u vezi sa svakodnevnim životom.

 

A KAKO JE U SRBIJI?

Iako je ohrabrujuć podatak da je u Srbiji sve manje dece koja napuštaju školu i da smo po tom pitanju bolji od većine evropskih zemalja, ono čime ne možemo da budemo zadovoljni jeste nivo funkcionalne pismenosti mladih.

Poslednji podaci Instituta za pedagoška istraživanja su zabrinjavajući:

 

  • 80% učenika greši u formulaciji rečenice
  • 75% učenika nepravilno koristi znakove interpunkcije
  • 33% učenika nepravilno koristi veliko slovo
  • 25% učenika u istom tekstu koristi i ćirilicu i latinicu

 

I PISA istraživanje (najveća međunarodna provera postignuća učenika) pokazalo je da učenici u Srbiji postižu rezultate ispod proseka. Đaci ne poznaju dovoljno gramatiku i pravopis, a leksički fond im je siromašan.

 

HOĆU DA BUDEM PISMEN…

Za početak, hajde da pismenost posmatramo ne kao balast koji moramo da savladamo, već kao opremu kojom se krećemo kroz savremeni svet i koju stalno možemo da nadograđujemo. Na taj način osiguravamo sebi bolju budućnost.

SREĆAN VAM DAN PISMENOSTI!!!

 

 

 

Return To Top

Gimnazija Stefan Nemanja