SPECIJALNI POPUSTI ZA SVE VUKOVCE I TALENTOVANE ĐAKE ZA UPIS NA NAJTRAŽENIJE SMEROVE U NAŠOJ GIMNAZIJI!!
POZOVITE NAS I REZERVIŠITE VAŠE MESTO ŠTO PRE!

Izborni predmeti

Obavezni izborni predmeti u Gimnaziji „Stefan Nemanja“

Prvi put u dosadašnjem školovanju učenici su u mogućnosti da sve četiri godine biraju izborne predmete. Od školske 2018/19. godine prema planu i programu učenici prvog i drugog razreda Gimnazije „Stefan Nemanja“ slušaju dva nova obavezna izborna predmeta. Škola je od ukupno ponuđenih šest programa, u skladu sa iskazanim interesovanjima učenika, odabrala četiri koje učenici mogu da pohađaju (u prvom i drugom razredu):

1. Jezik, mediji i kultura
  2. Zdravlje i sport
  3. Primenjene nauke
  4. Umetnost i dizajn.

Prilikom upisa, neophodno je da izaberu dva predmeta (od ponuđena četiri) koje će proučavati u okviru fonda od jednog časa nedeljno, a ocena će ulaziti u opšti uspeh. U drugom razredu, učenici mogu da nastave da slušaju iste predmete, a mogu i da izaberu dva nova programa.

Izborni predmeti koje učenici biraju prilikom upisa u prvi razred:

Jezik, mediji i kultura

Cilj predmeta je da doprinese unapređivanju komunikacijskih veština, razvoju medijske kulture i usvajanju obrazaca koji će učeniku pomoći pri snalaženju u modernom svetu.

Zdravlje i sport

Cilj pohađanja predmeta je sticanje i razvijanje znanja, veština i stavova koje će unaprediti zdravlje i kulturu telesnog vežbanja.

Primenjene nauke

Cilj je razvijanje kompetencija učenika, posebno naučne i tehnološke pismenosti.

Umetnost i dizajn

Izborni predmet čiji je cilj razvijanje kreativnosti, izražavanje u različitim medijima, kao i stvaranje navike za uključivanje u umetničke i kulturne događaje u zajednici.

Nakon završetka druge godine učenicima se nudi pet izbornih predmeta (od ukupno 9). Učenik bira dva predmeta koja će nastaviti da pohađa i u četvrtoj godini.

Izborni predmeti koje učenici biraju prilikom upisa u treći i četvrti razred:

1. Obrazovanje za održiv razvoj
  2. Umetnost i dizajn
  3. Primenjene nauke 1 – ka medicinskim naukama
  4. Primenjene nauke 2 – ka tehničkim naukama
  5. Osnovi geopolitike
  6. Ekonomija i biznis
  7. Religije i civilizacija
  8. Metodologija naučnog istraživanja
  9. Savremene tehnologije

Svaki od predmeta osmišlejn je tako da podstakne radoznalost i motivaciju učenika, da podstakne aktivizam i pripremi učenike za svako dalje napredovanje.

I i II razredNedeljni fond časova
Jezik, mediji i kultura1
Zdravlje i sport1
Primenjene nauke1